„Abyśmy o ojczyźnie naszej radzili...”.

Scenariusz imprezy poświęconej Konstytucji 3 Maja

Scenariusz dla szkoły średniej poświęcony uchwaleniu Konstytucji 3 maja. Zawiera fragmenty tekstów pisarzy doby oświecenia (wyjatek stanowi fragment z Pana Tadeusza).

Scenariusz zawiera fragmenty tekstów pisarzy doby oświecenia (wyjątek stanowi fragment XII ks. Pana Tadeusza) ze szczególnym uwzględnieniem publicystyki tego okresu. Jest to wybór, który może pomóc w przygotowaniu widowiska z pewnymi elementami dramaturgii, zależnymi także od inwencji i pomysłowości realizatorów.

Montaż powstał w oparciu o następujące materiały:

  • Konstytucja 3 Maja (tekst oparty na druku M. Grolla, Księgarza Nadwornego St. A. Poniatowskiego). Warszawa 1981 (Głos z taśmy).
  • Polska i Polacy. Wyboru dokonał oraz wstępem poprzedził Bogdan Suchodolski. Warszawa 1981 (fragmenty tekstów Franciszka Ksawerego Dmochowskiego i Józefa Wybickiego).
  • Abyśmy o ojczyźnie naszej radzili. Antologia publicystyki doby stanisławowskiej. Opracował Zbigniew Goliński. Warszawa 1984 (wszystkie fragmenty i cytaty z prac Hugona Kołłątaja, Stanisława Staszica, Franciszka Salezego Jezierskiego, Mateusza Butrymowicza, Grzegorza Piramowicza, utworów publicystycznych anonimowych oraz „Monitora”).
  • Księga cytatów z polskiej literatury pięknej od XIV do XX wieku ułożona przez Pawła Hertza i Władysława Kopalińskiego. Wyd. 2. Warszawa 1982 (teksty wypowiadane przez Poetę).

Czas trwania: ok. 25 minut. 

Oprawa muzyczna: Polonez 3 Maja.

Imprezę rozpoczyna wspólne odśpiewanie hymnu Jeszcze Polska…

Głos z taśmy

W imię Boga, w Troycy Świętej Jedynego.

Stanisław August z Bożey Łaski i woli Narodu Król Polski, Wielki Xżę Litewski, Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński, Podolski, Podlaski, Infantski, Smolenski, Siewierski, y Czerniechowski, wraz z stanami skonfederowanemi w Liczbie podwoyney, naród Polski reprezentuiącemi. Uznaiąc, iż los Nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia Konstytucyi Narodowey iedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione Rządu Naszego wady, a chcąc korzystać z pory, w iakiey się Europa znayduie, i z tey dogorywaiącey chwili, która Nas samym sobie wrociła, wolni od hańbiących obcey przemocy nakazow, ceniąc drożey nad życie, nad szczęśliwość osobistą exystencyą polityczną, niepodległość zewnętrzną, i wolność wewnętrzną Narodu, (…) dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Oyczyzny Naszey, i iey granic, z naywiększą stałością ducha ninieyszą Konstytucyą uchwalamy… (s. 3-4)

(ostatnie słowa na cichym podkładzie muzycznym Poloneza 3 Maja, następnie jego fragment)

I

Zbliżając się do ułożenia i przyjęcia nowej konstytucji wolnego rządu, jeżeli chcemy nie chybić w ustanowieniu tak pożądanego dzieła, potrzebne nam są niezawodne prawidła, za pomocą których moglibyśmy poznać, dobre-li, złe-li jest to, co przedsiębierzemy, należy więc zapytać się nas samych, dlaczego nowej konstytucji rządu potrzebujemy i jaką ustanowić powinniśmy? (…(...)

Dostęp do pełnego scenariusza możesz uzyskać w ciągu minuty, za 9 zł.

 

Barbara Jachimczak

Cena: 9 zł

Dane techniczne:
Format pliku: pdf
Rozmiar: 712,26 KB
Liczba stron: 4

+ Forma płatności

Za scenariusze zapłacisz za pomocą bezpiecznego pośrednika płatności: PayU. Możesz zapłacić przelewem bankowym, kartą płatniczą i poprzez BLIK.

+ Jak otrzymam scenariusz?

Od razu po zapłaceniu za artykuł wyświetli się przycisk umożliwiający pobranie pliku PDF do wydrukowania. Żeby artykuł nie zginął, wyślemy ci także link do pobrania mailem. Będzie aktywny przez 30 dni.

Z materiałów repertuarowych „Biblioteki w Szkole” korzystam od kilkunastu lat.
Sprawdziły się podczas wielu szkolnych uroczystości.

Opinia pochodzi z ankiety czytelników, przeprowadzonej w kwietniu 2016 r.

Co to za scenariusze?

Pochodzą z miesięcznika „Biblioteka w Szkole” i „Wszystko dla Szkoły”, z których szkoły od prawie 30 lat czerpią scenariusze na przeróżne okazje.
Ich autorzy to praktycy, którzy zorganizowali wiele przedstawień i apeli; doświadczeni pedagodzy, poloniści, opiekunowie kółek teatralnych.

Jak to działa?

1
Każdy scenariusz kosztuje tylko 9 zł.
2
Pobierzesz go w formacie PDF do wydrukowania. Legalnie. Nikt nie zarzuci szkole, że wykorzystuje scenariusz, do którego nie ma praw.
3
Zapłać za pomocą szybkiej płatności elektronicznej i natychmiast pobierz zakupiony scenariusz.