Pięć chwil po

Scenariusz spektaklu z okazji 10-lecia katastrofy smoleńskiej

Zbliża się 10. rocznica tragicznego wypadku samolotu prezydenckiego. Scenariusz spektaklu dotyczącego katastrofy smoleńskiej, który skłania do zadumy i refleksji.

Osoby:
Aktor, Żona, Kobieta, Sąsiadka, Żołnierz I, Żołnierz II, Oficer, Żebrak I, Żebrak II, Przechodzień I, Przechodzień II, Sportowiec I, Sportowiec II, Sportowiec III, Sportowiec IV, Antygona, Chór Postaci
Jako oprawę muzyczną (np. na zakończenie kolejnych scen) można wykorzystać fragmenty piosenki Tede: Dokąd idziesz Polsko? (dostępna w internecie) (red.)

Scena I

Słychać muzykę, gra radio, scena jest pusta. Wchodzi Aktor w szlafroku.

Aktor (krzyczy nerwowo): Wyłącz to nieszczęsne radio! Nie potrafię się skupić, a dzisiaj wieczorem gram ważny spektakl. Przecież wiesz. (muzyka przestaje grać) Ulga! Nareszcie mogę spokojnie pomyśleć. Zaspaliśmy chyba.

Wchodzi Żona w szlafroku i ręczniku na głowie.

Żona: Zawsze w dniu premiery musisz być taki nerwowy? Może byś dla mnie zagrał, że jesteś spokojny, skoro nie potrafisz być spokojny.

Aktor: Życie to nie scena. Wyprasujesz mi coś?

Żona: Dom to nie garderoba. Wyprasować może ci pani garderobiana.

Aktor: Przepraszam, rzeczywiście trochę przesadzam. Ale przecież wiesz, jakie to dla mnie ważne. Po tym spektaklu moje życie może się zmienić. Mają być dyrektorzy największych teatrów. Taka szansa się nie powtórzy.

Żona: Żadna chwila się nie powtórzy.

Aktor: Właśnie, chwila i już wszystko się zmienia. Sama widzisz.

Żona: A ten spektakl to właściwie o czym?

Aktor: Nie załamuj mnie. Nawet nie wiesz, czym się zajmuję?

Żona: Wiem, łapaniem momentów. I dopieszczaniem chwil.

Aktor: Nie zwiedziesz mnie metaforą. Mogłabyś chociaż od czasu do czasu spojrzeć na plakaty zapowiadające premierę. Chociaż tyle. Nie wymagam, żebyś interesowała się teatrem, ale mogłabyś interesować się mną. Co wieczór wypruwam sobie na scenie żyły, a moja żona nawet nie wie, co robię. Katastrofa!

Żona: Bardzo ładny monolog, i do tego jak powiedziany. Brawo! Naprawdę brawo. A teraz, proszę, powiedz, o czym jest ten spektakl.

Aktor: O władzy(...)

Dostęp do pełnego scenariusza możesz uzyskać w ciągu minuty, za 9 zł.

 

Witold Pelka

Cena: 9 zł

Dane techniczne:
Format pliku: pdf
Rozmiar: 485,72 KB
Liczba stron: 5

+ Forma płatności

Za scenariusze zapłacisz za pomocą bezpiecznego pośrednika płatności: PayU. Możesz zapłacić przelewem bankowym, kartą płatniczą i poprzez BLIK.

+ Jak otrzymam scenariusz?

Od razu po zapłaceniu za artykuł wyświetli się przycisk umożliwiający pobranie pliku PDF do wydrukowania. Żeby artykuł nie zginął, wyślemy ci także link do pobrania mailem. Będzie aktywny przez 30 dni.

Z materiałów repertuarowych „Biblioteki w Szkole” korzystam od kilkunastu lat.
Sprawdziły się podczas wielu szkolnych uroczystości.

Opinia pochodzi z ankiety czytelników, przeprowadzonej w kwietniu 2016 r.

Co to za scenariusze?

Pochodzą z miesięcznika „Biblioteka w Szkole” i „Wszystko dla Szkoły”, z których szkoły od prawie 30 lat czerpią scenariusze na przeróżne okazje.
Ich autorzy to praktycy, którzy zorganizowali wiele przedstawień i apeli; doświadczeni pedagodzy, poloniści, opiekunowie kółek teatralnych.

Jak to działa?

1
Każdy scenariusz kosztuje tylko 9 zł.
2
Pobierzesz go w formacie PDF do wydrukowania. Legalnie. Nikt nie zarzuci szkole, że wykorzystuje scenariusz, do którego nie ma praw.
3
Zapłać za pomocą szybkiej płatności elektronicznej i natychmiast pobierz zakupiony scenariusz.