Spotkanie z patronami roku 2022

Spotkanie z patronami roku 2022

– scenariusz dla kl. VII-VIII

Scenariusz przedstawienia z okazji upamiętnienia Patronów Roku 2022.

Występują:
dwóch prowadzących (nadałam im imiona Maciek i Bartek, ale mogą to być dziewczynki, chłopcy, dziewczynka i chłopiec – to zależy od naszego zespołu aktorskiego). Na początku strój swobodny, potem galowy. Osoby odgrywające role patronów: trzech chłopców i trzy dziewczynki – strój określiłam przy przedstawianiu bohaterów spotkania; młodsza uczennica, która zarecytuje krótki wiersz M. Konopnickiej; dwie osoby trzymające karton/kartkę z napisami.

Dekoracja:
jednolite tło, napis „PATRONI ROKU 2022”; w centralnym punkcie sceny wygodne krzesła/fotele lub spora kanapa, obok dwa krzesła dla prowadzących, jakiś duży kwiat doniczkowy; plansza z imionami i nazwiskami patronów i daty ich życia (Józef Wybicki 1747-1822, Ignacy Łukasiewicz 1822-1882, Maria Konopnicka 1842-
-1910, Maria Grzegorzewska 1888-1967, Józef Mackiewicz 1902-1985, Wanda Rutkiewicz 1943-1992).

Czas trwania: 20-25 minut.

Rozmawiają dwaj uczniowie, strój swobodny, mogą mieć plecaki na plecach.

Maciek (ze złością, goryczą):
Jak zawsze im się udało, przecież oni mają łatwiej…

Bartek:
Nie jęcz, było losowanie na zebraniu samorządu czy nie? Raczej oszukać nie mogli.

Maciek:
OK, masz rację, nie oszukali, ale przecież łatwiej zrobić program o polskim romantyzmie niż o pozostałych patronach roku 2022, chyba się zgodzisz?

Bartek:
No tak, oni już nawet mają zarys programu: skupią się na literaturze, w tle pokażą jakieś dzieła malarskie… i oczywiście muzyka Chopina – (przeciąga) prościzna.

Maciek:
Bez przesady, może nie prościzna, ale… łatwiej. Słuchaj, będziemy tak długo tu siedzieli po lekcjach, aż coś wymyślimy, (mówi głośniej) musimy wymyślić, zagiąć tę zarozumiałą VIII a i pokazać im, że potrafimy, że zrobimy z klasą taki program, że zbledną z zazdrości.

Bartek:
A czytałeś życiorysy naszych bohaterów? Raczej nudne, no nie – daty, wydarzenia, daty, miejsca, wydarzenia… Tyle wydarzeń, że bez ściągi… nie zapamiętasz.

Maciek:
Jak walniemy takie biografie, to widownia zaziewa się z nudów (mówi pewnie, ale trochę ze złością).

Bartek:
Ale ja mam pewien pomysł. Wiesz, oglądałem ostatnio film o Chopinie.

Maciek:
Hej, dobrze się czujesz? Chopin to nie nasz bohater.

Bartek:
Przecież chodzi mi o film. Coś ci wyjaśnię, to taki krótki pokaz.

Stoją postacie, na wysokości twarzy trzymają sporą kartkę/karton z wyraźnymi napisami (fakty z życia prowadzących). Bartek odczytuje je głośno:

Osoba 1

    (...)
Dostęp do pełnego scenariusza możesz uzyskać w ciągu minuty, za 9 zł.

 

Ewa Sobczyńska

Cena: 9 zł

Dane techniczne:
Format pliku: pdf
Rozmiar: 2,11 MB
Liczba stron: 6

+ Forma płatności

Za scenariusze zapłacisz za pomocą bezpiecznego pośrednika płatności: PayU. Możesz zapłacić przelewem bankowym, kartą płatniczą i poprzez BLIK.

+ Jak otrzymam scenariusz?

Od razu po zapłaceniu za artykuł wyświetli się przycisk umożliwiający pobranie pliku PDF do wydrukowania. Żeby artykuł nie zginął, wyślemy ci także link do pobrania mailem. Będzie aktywny przez 30 dni.

Z materiałów repertuarowych „Biblioteki w Szkole” korzystam od kilkunastu lat.
Sprawdziły się podczas wielu szkolnych uroczystości.

Opinia pochodzi z ankiety czytelników, przeprowadzonej w kwietniu 2016 r.

Co to za scenariusze?

Pochodzą z miesięcznika „Biblioteka w Szkole” i „Wszystko dla Szkoły”, z których szkoły od prawie 30 lat czerpią scenariusze na przeróżne okazje.
Ich autorzy to praktycy, którzy zorganizowali wiele przedstawień i apeli; doświadczeni pedagodzy, poloniści, opiekunowie kółek teatralnych.

Jak to działa?

1
Każdy scenariusz kosztuje tylko 9 zł.
2
Pobierzesz go w formacie PDF do wydrukowania. Legalnie. Nikt nie zarzuci szkole, że wykorzystuje scenariusz, do którego nie ma praw.
3
Zapłać za pomocą szybkiej płatności elektronicznej i natychmiast pobierz zakupiony scenariusz.