U Konopnickiej w Żarnowcu

U Konopnickiej w Żarnowcu

– scenariusz spektaklu

Scenariusz napisany z okazji ogłoszenia przez Sejm RP roku 2022 Rokiem Marii Konopnickiej.

Scenografia:
Scena wygląda jak dziewiętnastowieczny pokój. Pod ścianą pianino, a na nim wazony z suszkami, doniczki z kwiatami, świecznik. Obok stolik, a na nim filiżanki, dzbanek, świece, lampa naftowa, zapałki. Z przodu sceny stół przykryty szydełkowym obrusem, na nim stos książek, lampa naftowa, kałamarz, gęsie pióra, stara gazeta i rozsypane kartki oraz dwa krzesła, a na nich szydełkowe poduszki. Kilka metrów dalej sztaluga, na niej płótno i paleta malarska z farbami, a obok stary drewniany wieszak. Aktorki są ubrane w koronkowe bluzki ze stójką, spódnice długie do kostek, na głowie mają upięte koczki. Gdy wchodzą na scenę, mają na sobie płaszcze, kapelusze i rękawiczki. Narratorzy są ubrani adekwatnie do epoki lub na galowo.

Aktorzy:
Maria Konopnicka, Maria Dulębianka, Narrator I, Narrator I, Narrator III.

Czas trwania: 40 minut.

Sala pogrążona w mroku. Scena w półmroku. Głośno rozbrzmiewa muzyka – Mariage d’amour Paula de Senneville’a (na YouTubie często błędnie jako Spring Waltz Chopina). Po ok. 3 minutach muzyka stopniowo cichnie, staje się delikatnym tłem niemal całego spektaklu. Z lewej strony sali wychodzi Narrator I. Idąc, wypowiada swą kwestię, a następnie staje z lewej strony sceny. Od początku reflektor oświetla mocniej narratora. W czasie wypowiedzi Narratora I na scenę, pogrążoną w półmroku, z walizką podróżną wchodzą Maria Konopnicka i Maria Dulębianka. Rozpłaszczają się, zdejmują prześcieradła z mebli, zapalają świece, rozpakowują walizkę. W tym czasie na scenę z prawej strony wychodzi Narrator II i główne światło reflektora podąża za nim. Po wypowiedzeniu kwestii narratorzy schodzą ze sceny.

Narrator I:
Witamy wszystkich bardzo serdecznie. Dzisiaj chcielibyśmy wprowadzić was w klimat epoki, w której rozum wziął górę nad uczuciami, w wyniku czego co rusz pojawiały się odkrycia i wynalazki: kolej parowa, alfabet Braille’a, lampa naftowa, telefon i wiele innych. Mowa tu będzie o przełomie XIX i XX w. O tym, że Polską władali w tym czasie zaborcy, którzy narzucali swe prawa i ograniczali polską kulturę, pewnie każdy z was wie. To, że władali oni naszym krajem na przełomie trzech epok: romantyzmu, pozytywizmu i Młodej Polski, też zapewne nie jest dla nikogo tajemnicą. Po upadku powstania styczniowego pojawiła się ogromna potrzeba zmian. Wprowadzono więc całkowicie nowy program budowania pań(...)

Dostęp do pełnego scenariusza możesz uzyskać w ciągu minuty, za 9 zł.

 

Aneta Boryń

Cena: 9 zł

Dane techniczne:
Format pliku: pdf
Rozmiar: 612,7 KB
Liczba stron: 4

+ Forma płatności

Za scenariusze zapłacisz za pomocą bezpiecznego pośrednika płatności: PayU. Możesz zapłacić przelewem bankowym, kartą płatniczą i poprzez BLIK.

+ Jak otrzymam scenariusz?

Od razu po zapłaceniu za artykuł wyświetli się przycisk umożliwiający pobranie pliku PDF do wydrukowania. Żeby artykuł nie zginął, wyślemy ci także link do pobrania mailem. Będzie aktywny przez 30 dni.

Z materiałów repertuarowych „Biblioteki w Szkole” korzystam od kilkunastu lat.
Sprawdziły się podczas wielu szkolnych uroczystości.

Opinia pochodzi z ankiety czytelników, przeprowadzonej w kwietniu 2016 r.

Co to za scenariusze?

Pochodzą z miesięcznika „Biblioteka w Szkole” i „Wszystko dla Szkoły”, z których szkoły od prawie 30 lat czerpią scenariusze na przeróżne okazje.
Ich autorzy to praktycy, którzy zorganizowali wiele przedstawień i apeli; doświadczeni pedagodzy, poloniści, opiekunowie kółek teatralnych.

Jak to działa?

1
Każdy scenariusz kosztuje tylko 9 zł.
2
Pobierzesz go w formacie PDF do wydrukowania. Legalnie. Nikt nie zarzuci szkole, że wykorzystuje scenariusz, do którego nie ma praw.
3
Zapłać za pomocą szybkiej płatności elektronicznej i natychmiast pobierz zakupiony scenariusz.