Taki jestem... Anegdoty o Papieżu

Scenariusz słowno-muzyczny w czwartą rocznicę śmierci Jana Pawła II. Dla uczniów gimnazjum. Przedstawia sylwetkę Papieża od strony bardziej "ludzkiej", zabarwionej humorem. Nutę nastrojowej refleksji zapewniają wplecione między anegdoty i fragmenty poezji.

Czas trwania: około 25 minut.

W scenariuszu wykorzystano fragmenty tekstów z następujących pozycji:

Karol Wojtyła: Poezje zebrane. Jan Paweł II: Tryptyk rzymski. Kraków 2003. ISBN 8388918206.
Grzegorz Polak: Śmiejmy się z Papieżem. Anegdoty o Janie Pawle II niedawno odnalezione. wyd. „Rzeczpospolita” 2008. ISBN 9788360688991.

Oprawę muzyczną stanowią fragmenty pieśni, homilii i kompozycji muzycznych z płyty Abba Pater. Radio Vaticana 1999. 3161705 CD.

Rozpoczyna Cercate il suo volto.

I

Taki jestem. Jest serce, co mi się buntuje

przeciw niewoli pieśni i czasom zniszczenia.

O ulep ze mnie, Święty, dzban natchniony, ulep!

żebym mógł w strumień zebrać tęsknoty stworzenia.

(Renesansowy Psałterz, s. 57)

II

…Jan Paweł II słynął z nieprzeciętnego poczucia humoru, ciętych ripost, znakomitego zmysłu obserwacyjnego i z refleksu, pozwalającego dowcipem rozładować napięte, kłopotliwe sytuacje. To w dużej mierze dzięki tym umiejętnościom zjednywał sobie sympatię milionów ludzi na całym świecie, […] jako autor i edytor wydawnictw Jemu poświęconych czerpałem materiał jak z rogu obfitości: wypisywałem anegdoty z książek, publikacji prasowych, filmów i programów telewizyjnych […]. Starałem się również utrwalić wydarzenia i gesty, które świadczą o niezwykłej osobowości Papieża, jego nieprzeciętnej wrażliwości i świętości. Mówią one nieraz więcej o Janie Pawle II niż uczone traktaty.

(Ze słowa wstępnego autora pozycji Śmiejmy się z Papieżem, s. 3)

III

Ksiądz, a następnie biskup Wojtyła, często przyjeżdżał do klasztoru Benedyktynów w Tyńcu. Tam spotykał swojego znajomego, znakomitego biblistę o. Augustyna Jankowskiego, który w 1955 r., […] wstąpił do benedyktynów. W tymże roku, podczas odwiedzin w Tyńcu, ks. Wojtyła natknął się na o. Jankowskiego. O. Augustyn jako nowicjusz zamiatał klasztorne schody. Nadszedł właśnie młody ksiądz Karol Wojtyła. „Widzisz, na co ci to przyszło!” – powiedział do o. Jankowskiego. Po la(...)

Dostęp do pełnego scenariusza możesz uzyskać w ciągu minuty, za 9 zł.

 

Barbara Wanda Jachimczak

Cena: 9 zł

Dane techniczne:
Format pliku: pdf
Rozmiar: 247,12 KB
Liczba stron: 3

+ Forma płatności

Za scenariusze zapłacisz za pomocą bezpiecznego pośrednika płatności: PayU. Możesz zapłacić przelewem bankowym, kartą płatniczą i poprzez BLIK.

+ Jak otrzymam scenariusz?

Od razu po zapłaceniu za artykuł wyświetli się przycisk umożliwiający pobranie pliku PDF do wydrukowania. Żeby artykuł nie zginął, wyślemy ci także link do pobrania mailem. Będzie aktywny przez 30 dni.

Z materiałów repertuarowych „Biblioteki w Szkole” korzystam od kilkunastu lat.
Sprawdziły się podczas wielu szkolnych uroczystości.

Opinia pochodzi z ankiety czytelników, przeprowadzonej w kwietniu 2016 r.

Co to za scenariusze?

Pochodzą z miesięcznika „Biblioteka w Szkole” i „Wszystko dla Szkoły”, z których szkoły od prawie 30 lat czerpią scenariusze na przeróżne okazje.
Ich autorzy to praktycy, którzy zorganizowali wiele przedstawień i apeli; doświadczeni pedagodzy, poloniści, opiekunowie kółek teatralnych.

Jak to działa?

1
Każdy scenariusz kosztuje tylko 9 zł.
2
Pobierzesz go w formacie PDF do wydrukowania. Legalnie. Nikt nie zarzuci szkole, że wykorzystuje scenariusz, do którego nie ma praw.
3
Zapłać za pomocą szybkiej płatności elektronicznej i natychmiast pobierz zakupiony scenariusz.