Nie lękajcie się!

Scenariusz montażu poświęconego przesłaniu Jana Pawła II

Scenariusz oparty na tekstach Jana Pawła II nie tylko porusza kwestie wiary, lecz także ukazuje zmagania człowieka z problemami codzienności.

Muzyka: Zbigniew Preisner: Requiem dla mojego przyjaciela, Henryk Górecki: Symfonia pieśni żałosnych, nagranie odgłosów natury, dowolnie wybrany fragment muzyki techno w wersji tylko instrumentalnej.

Scenografia: Napis: „Nie lękajcie się!” umieszczony na środku sceny. Trzy różne obrazy postaci Ojca Świętego (z twarzą: skupioną na modlitwie, uśmiechniętą, za­troskaną), zawieszone jeden nad drugim; każdy z nich oświetlany punktowo w trakcie przedstawienia. Duży kamień (bądź jego imitacja), na którym można usiąść – umieszczony na proscenium.

Kostiumy: Aktorzy ubrani w luźne stroje (dziewczyny – długie jednokolorowe sukienki, chłopcy – płócienne lub lniane spodnie i koszule, dzieci – w strojach dowol­nych), występują boso bądź w sandałach z rzemienia; jeden z chłopców występuje w szacie jak za czasów Chrystusa.

SCENA I

W tle: Requiem dla mojego przyjacie­la. Adam, siedzący do tej pory tyłem do widowni, odwraca się. Jego twarz częściowo okrywa kaptur.

Adam: Na imię mam Adam. Od tylu już lat żyję jak człowiek wygnany z mojej oso­bowości, a równocześnie skazany na to, by ją zgłębiać. W ciągu tych lat docierałem do niej w nieustającym trudzie, często jednak myślałem z przerażeniem, że ją gubię, że oto zaciera się pośród procesów historii, gdzie decyduje ilość, masa. (Przez scenę przechodzą różni ludzie, symbolizujący za pomocą rekwizytu, zachowa­nia znak naszych czasów; w sposób bezładny i przypadkowy wypełniają przestrzeń sce­niczną). Oto ludzie powracający zmęczeni z pracy i zmęczeni szukaniem pracy; oto prze­chodnie, którzy mijają w pośpiechu mnie i siebie, nie patrząc w oczy nikomu; oto ci, któ­rzy trafiają do swych małych mieszkań i wspaniałych domów i cicho zamykają za sobą drzwi i furtki ogrodów. Oto ludzie na­znaczeni piętnem choroby, kalectwa, uzależnienia, starości – wyrokiem bolesnej ponad miarę egzystencji; oto oni doś­wiadczający rozczarowania w miłości i przy­jaźni, w poszukiwaniu prawdy. Wszyscy przechodzą; każdy z nich niesie w sobie nieuświadomioną treść, która nazywa się człowieczeństwem. (Scena pustoszeje, zo­staje tylko Adam). O człowieczeństwo, które możesz być wypełnione po samą swą górną granicę lub wyniszczone po samą dolną. (Dźwiga się z kamienia i powoli zmierza ku wyjściu, mówi garbiąc plecy i nie patrząc na widownię). Czuję się samotny (...)

Dostęp do pełnego scenariusza możesz uzyskać w ciągu minuty, za 9 zł.

 

Zofia Araszczuk

Cena: 9 zł

Dane techniczne:
Format pliku: pdf
Rozmiar: 789,09 KB

+ Forma płatności

Za scenariusze zapłacisz za pomocą bezpiecznego pośrednika płatności: PayU. Możesz zapłacić przelewem bankowym, kartą płatniczą i poprzez BLIK.

+ Jak otrzymam scenariusz?

Od razu po zapłaceniu za artykuł wyświetli się przycisk umożliwiający pobranie pliku PDF do wydrukowania. Żeby artykuł nie zginął, wyślemy ci także link do pobrania mailem. Będzie aktywny przez 30 dni.

Z materiałów repertuarowych „Biblioteki w Szkole” korzystam od kilkunastu lat.
Sprawdziły się podczas wielu szkolnych uroczystości.

Opinia pochodzi z ankiety czytelników, przeprowadzonej w kwietniu 2016 r.

Co to za scenariusze?

Pochodzą z miesięcznika „Biblioteka w Szkole” i „Wszystko dla Szkoły”, z których szkoły od prawie 30 lat czerpią scenariusze na przeróżne okazje.
Ich autorzy to praktycy, którzy zorganizowali wiele przedstawień i apeli; doświadczeni pedagodzy, poloniści, opiekunowie kółek teatralnych.

Jak to działa?

1
Każdy scenariusz kosztuje tylko 9 zł.
2
Pobierzesz go w formacie PDF do wydrukowania. Legalnie. Nikt nie zarzuci szkole, że wykorzystuje scenariusz, do którego nie ma praw.
3
Zapłać za pomocą szybkiej płatności elektronicznej i natychmiast pobierz zakupiony scenariusz.