Patroni roku 2024: Melchior Wańkowicz, Kazimierz Wierzyński, Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz i Marek Hłasko

– scenariusz przedstawienia

Występują:
Prowadzący 1-5, osoby recytujące wiersze i czytające fragmenty utworów patronów (ich liczba zależy od liczby utworów wybranych do przedstawienia) oraz informacje o patronach (cytaty z utworów Melchiora Wańkowicza, Witolda Gombrowicza i Marka Hłaski do odczytania, wiersze – recytacja z pamięci).

Dekoracja:
jednolite tło, napis: „Patroni roku 2024” (można też umieścić zdjęcia patronów z podpisem) albo cytat z Gombrowicza: „Każdy po trosze jest artystą”; 5 walizek, dodatkowo małe torby, plecaki ułożone na scenie, mogą leżeć na krzesłach.

Rekwizyty:
kartki naklejone na walizkach zawierające: imię, nazwisko patrona roku i daty urodzenia i śmierci; może być też zdjęcie.

Czas trwania: do 30 minut.

Proponowane tło muzyczne:
fragmenty piosenki zespołu Dżem Do kołyski i Szymona Wydry Życie jak poemat; oczywiście można wybrać inne utwory lub po prostu zrezygnować z tła muzycznego.

W przypadku przygotowywania tekstów przez uczniów kl. VII-VIII lub szkoły ponadpodstawowej warto zaproponować bardziej rozbudowany wybór utworów i cytatów.

Prowadzący 1:
Każdego roku Sejm i Senat Rzeczpospolitej Polskiej ogłaszają patronów roku i takimi patronami roku 2024 stali się m.in.: Melchior Wańkowicz, Kazimierz Wierzyński, Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz i Marek Hłasko.

Nasz program dedykujemy patronom roku 2024, których życie związane było z literaturą. W programie pojawiają się dwa utwory muzyczne. Nasi bohaterowie – patroni – nie mają z ich powstaniem nic wspólnego. Wybraliśmy je, bo uważamy, że w pięknych ramach zamykają krótką opowieść o nich. Oto patroni roku 2024!

Prowadzący 2:
Melchior Wańkowicz – niepokorny, odważny, wnikliwy dziennikarz, pisarz i reportażysta, będący wzorem i symbolem polskiego dziennikarstwa. Wiele lat spędził poza granicami kraju, m.in we Włoszech, w Anglii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Najczęściej wspominane jego dzieła to: Bitwa o Monte Cassino, Na tropach Smętka i Ziele na kraterze.

Prowadzący 3:
Kazimierz Wierzyński – twórca poezji, prozy, felietonów i recenzji, po II wojnie pozostał na uchodźstwie, najpierw w Stanach Zjednoczonych, potem w Wielkiej Brytanii. W swoich utworach zawsze odnosił się do losów ojczyzny. Zapamiętany zwłaszcza za tomik Laur olimpijski, za który otrzymał złoty medal w konkursie literackim na igrzyskach w Amsterdamie w 1928 r.

Prowadzący 4:
Witold Gombrowicz – jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX w. Od 1937 r. na uchodźstwie, najpierw w Argentynie, potem we Francji. Swoje utwory zawsze pisał po polsku. Był jednak mało znany w kraju, przede wszystkim z powodów polity(...)

Dostęp do pełnego scenariusza możesz uzyskać w ciągu minuty, za 9 zł.

 

Ewa Sobczyńska

Cena: 9 zł

Dane techniczne:
Format pliku: pdf
Rozmiar: 1,72 MB
Liczba stron: 3

+ Forma płatności

Za scenariusze zapłacisz za pomocą bezpiecznego pośrednika płatności: PayU. Możesz zapłacić przelewem bankowym, kartą płatniczą i poprzez BLIK.

+ Jak otrzymam scenariusz?

Od razu po zapłaceniu za artykuł wyświetli się przycisk umożliwiający pobranie pliku PDF do wydrukowania. Żeby artykuł nie zginął, wyślemy ci także link do pobrania mailem. Będzie aktywny przez 30 dni.

Z materiałów repertuarowych „Biblioteki w Szkole” korzystam od kilkunastu lat.
Sprawdziły się podczas wielu szkolnych uroczystości.

Opinia pochodzi z ankiety czytelników, przeprowadzonej w kwietniu 2016 r.

Co to za scenariusze?

Pochodzą z miesięcznika „Biblioteka w Szkole” i „Wszystko dla Szkoły”, z których szkoły od prawie 30 lat czerpią scenariusze na przeróżne okazje.
Ich autorzy to praktycy, którzy zorganizowali wiele przedstawień i apeli; doświadczeni pedagodzy, poloniści, opiekunowie kółek teatralnych.

Jak to działa?

1
Każdy scenariusz kosztuje tylko 9 zł.
2
Pobierzesz go w formacie PDF do wydrukowania. Legalnie. Nikt nie zarzuci szkole, że wykorzystuje scenariusz, do którego nie ma praw.
3
Zapłać za pomocą szybkiej płatności elektronicznej i natychmiast pobierz zakupiony scenariusz.