Światowy Dzień Poezji

Światowy Dzień Poezji

– scenariusz przedstawienia i kilka innych pomysłów na uczczenie święta literatury

Światowy Dzień Poezji to dzień od lat obchodzony uroczyście w wielu szkołach i bibliotekach. Odbywają się wtedy spotkania z poetami, warsztaty poetyckie, konkursy dla amatorów, wieczorki poetyckie… i pewnie każdego roku rodzi się nowy pomysł, by w tym dniu poezję uhonorować. Oto kilka podpowiedzi, jak to zrobić.

Dekoracje w szkole

Jeżeli macie w swojej placówce ciekawe schody, np. wychodzące na hol lub główny korytarz, to mogą być one świetnym miejscem na recytowanie poezji. Jeśli się uda taki wieczorek zorganizować po zmroku, to wspaniale zaprezentuje się na schodach dekoracja świetlna (np. bezpieczne świeczki na baterie).

Duży napis „Poezja”

Każda litera przynajmniej formatu A4 (im większy format, tym lepiej), a zamiast koloru praca wydzierankowa (wykorzystujemy np. stare gazety) przedstawiająca świat: elementy przyrody, miasta, zwierzęta, ludzi, sytuacje. To przecież on jest tematem poezji! Każdą literkę może przygotować inna klasa.

Wiersz na ścianie

To pomysł pożyczony z Krakowa, gdzie na ścianie budynku przy ul. Brackiej wyświetlane są wiersze. Może uda się tak uświetnić ten dzień – trzeba tylko znaleźć miejsce na bezpieczne ustawienie projektora i ścianę, na której będą wyświetlane wiersze. Może to też być akcja, np. wiersz na drzwiach (na wzór murali wierszy na ścianie, bo wiele już takich w kraju powstało): Każda klasa przygotowuje jeden wiersz (np. wskazanego poety lub poetki albo o wskazanej tematyce) i wiesza go na drzwiach swojej klasy. Wiersze wiszą, np. przez tydzień, i każdy może się z nimi zapoznać. Potem można zorganizować konkurs, np. recytatorski, „Wiersz na drzwiach” albo przygotować zbiór takich wierszy z ilustracjami uczniów.

Spotkanie z poetą lub poetką

Jeżeli poeta lub poetka jest autorem wielu wierszy, warto przygotować ich mały wybór, by uczniowie mogli się z ni(...)

Dostęp do pełnego scenariusza możesz uzyskać w ciągu minuty, za 9 zł.

 

Ewa Sobczyńska

Cena: 9 zł

Dane techniczne:
Format pliku: pdf
Rozmiar: 126,38 KB
Liczba stron: 3

+ Forma płatności

Za scenariusze zapłacisz za pomocą bezpiecznego pośrednika płatności: PayU. Możesz zapłacić przelewem bankowym, kartą płatniczą i poprzez BLIK.

+ Jak otrzymam scenariusz?

Od razu po zapłaceniu za artykuł wyświetli się przycisk umożliwiający pobranie pliku PDF do wydrukowania. Żeby artykuł nie zginął, wyślemy ci także link do pobrania mailem. Będzie aktywny przez 30 dni.

Z materiałów repertuarowych „Biblioteki w Szkole” korzystam od kilkunastu lat.
Sprawdziły się podczas wielu szkolnych uroczystości.

Opinia pochodzi z ankiety czytelników, przeprowadzonej w kwietniu 2016 r.

Co to za scenariusze?

Pochodzą z miesięcznika „Biblioteka w Szkole” i „Wszystko dla Szkoły”, z których szkoły od prawie 30 lat czerpią scenariusze na przeróżne okazje.
Ich autorzy to praktycy, którzy zorganizowali wiele przedstawień i apeli; doświadczeni pedagodzy, poloniści, opiekunowie kółek teatralnych.

Jak to działa?

1
Każdy scenariusz kosztuje tylko 9 zł.
2
Pobierzesz go w formacie PDF do wydrukowania. Legalnie. Nikt nie zarzuci szkole, że wykorzystuje scenariusz, do którego nie ma praw.
3
Zapłać za pomocą szybkiej płatności elektronicznej i natychmiast pobierz zakupiony scenariusz.